1. Diagnoza i ocena wstępna obejmuje:
- Wywiad, w czasie którego terapeuta zbiera informacje o dotychczasowym rozwoju dziecka (przebieg ciąży i okresu okołoporodowego, rozwój psychoruchowy, rozwój mowy, przebyte choroby, informacje o dolegliwościach i problemach z jakimi zgłasza się pacjent),
- Wielostopniową diagnozę przeprowadzaną przez specjalistę.
Stosowane metody badawcze, to min.:
- Południowokalifornijskie Testy Integracji Sensorycznej (J. Ayres),
- Test Praksji na komendę werbalną (J. Ayres),
- Kliniczna Obserwacja Integracji Sensorycznej (M. Karga),
- Kwestionariusz Rozwoju Sensomotorycznego Dziecka (M. Karga),
- Test Struktur Rytmicznych (M. Stambak),
- Test Figur Tansleya,
- Inwentarz Percepcji Czuciowej dla Dzieci w Wieku Szkolnym.
Do podjęcia terapii może zostać wykorzystana prawidłowo przeprowadzona diagnoza z innej, wiarygodnej placówki.
2. Omówienie wyników przeprowadzonych badań
Rodzic / Opiekun zapoznawany jest z wynikami przeprowadzonych testów. W zależności od wyników przeprowadzonego badania podejmowana jest decyzja o zasadności lub nie podjęcia terapii.
Omówienie wyników badania ma na celu zapoznanie rodziców z całokształtem problematyki związanej z zagadnieniem integracji sensorycznej.
3. Przdstawienie pacjentowi planu terapii
Rodzice / opiekunowie zapoznawani są z całym zestawem oddziaływań, którym będzie poddawane dziecko w czasie terapii SI. Określamy deficyty sensomotoryczne oraz obszary i sposoby oddziaływań mających te deficyty zniwelować.
4. Po podjęciu terapii
Jeśli nie występują istotne okoliczności będące przeciwskazaniem, rodzic / opiekun powinien aktywnie uczestniczyć w procesie terapeutycznym w zakresie określonym przez prowadzącego. Dotyczyć to może, w takim samym stopniu, udziału w zajęciach jak i realizacji ćwiczeń w okresach pomiędzy kolejnymi spotkaniami, okresów ferii czy wakacji.
5. Bieżąca kontrola i ocena przebiegu terapii
Rodzic / opiekun na bieżąco informowany jest o postępach terapii a ich ocena należy do terapeuty. Na tej podstawie wprowadzane są korekty do planu terapii.
6. Czas trwania terapii
Terapia Integracji Sensorycznej jest procesem długotrwałym i zależy od wielu czynników. Można przyjąć, że najczęściej zamyka się on w okresie od roku do dwóch lat.